Znane osobistości kojarzone z Wolą Justowską

smok wawelski

To najsłynniejsze dzieło profesora Chromego – rzeźba smoka wawelskiego

Nieco o przyrodzie Woli Justowskiej pisałem już w poprzednim wpisie. Może warto by było napisać też co nieco o tym, z jakimi osobistościami Wola Justowska jest kojarzona? Bo ta dawna wieś jest przecież miejscem, gdzie historia spotyka się ze współczesnością. Wiele jest tutaj zabytkowych miejsc, z którymi skojarzyć można znane osoby polskiej kultury.

Pierwszą z nich na pewno jest Justus Ludwik Decjusz. Ludziom żyjącym współcześnie pewnie niewiele będzie mówiło to nazwisko, ale w czasach kiedy żył, Decjusz bardzo się zasłużył dla polskiej kultury. Był to przede wszystkim ekonomista i historyk na dworze króla Zygmunta Starego, a wsławił m.in. dziełem „O starożytności Polaków”, gdzie stworzył całą dynastię władców sarmackich.

Decjusz wywarł wpływ nie tylko na historię i kulturę Polski (podsysając m.in. mit o sarmackich korzeniach Polaków). To jemu zawdzięczamy m.in. piękny renesansowy pałacyk na Woli Justowskiej. Willa Decjusza i przyległy do niego park powstała na jego polecenie i przez lata była lokalnym centrum kulturowym. To tutaj właśnie (na pewno rozpoznacie to nazwisko) swoje koncerty szopenowskich utworów dawała księżna Marcelina Czartoryska (tak, właśnie z tych Czartoryskich), uczennica wielkiego pianisty.

Wpływ na kulturę polską miały osoby związane z Wolą Justowską również i w XX wieku. Bo choć Willa Decjusza przez jakiś czas podupadała, to niedaleko, w Parku Decjusza, powstała galeria Bronisława Chromego, Krakusa i jednego z największych polskich rzeźbiarzy. Profesor Chromy stworzył chociażby rzeźbę wawelskiego smoka, pomnik Jana Pawła II w Tarnowie, pomnik psa Dżoka na pamiątkę wiernego czworonoga, czy też rzeźby sów na krakowskich Plantach. Niektóre z prac profesora można oglądać w galerii na Woli.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: