Uroki Pasma Sowińca w Krakowie

Kraków to drugie po Warszawie największe miasto Polski. Ale jego usytuowanie sprawia, że pełno tu urokliwych zakątków, wcale nie kojarzonych przecież z dużą metropolią. Miłośnicy przyrody mogą spędzać tutaj całe popołudnia w ciszy i spokoju – pośród lasów lub też wchodząc na wzniesienia Pasma Sowińca.

widok na kraków

To widok na Kraków z Sowińca – zdjęcie ze strony skyscrapercity.com

Znaczna część Pasma Sowińca mieści się w granicach Woli Justowskiej – pięknej, pełnej historycznych zabytków dzielnicy Krakowa. Pasmo składa się z dwóch masywów: Sowińca i Wzgórza Św. Bronisławy (inaczej – Sikornika), które przedziela szeroka Przegorzalska Przełęcz. Najwyższe wzniesienia (Sowiniec, Pustelnik, Ostra Góra) liczą sobie blisko 350 metrów, tak więc są w sam raz na niedzielną, niezbyt wymagającą pieszą wycieczkę po pięknym Lesie Wolskim. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią tutejsze rezerwaty przyrody, z których chyba najbardziej znany to Panieńskie Skały, znajdujące się na Woli Justowskiej.

Ale oczywiście nie tylko przyrodę można podziwiać. Na Srebrnej Górze dumnie wznosi się klasztor kamedułów z początków XVII wieku. Będąc na Sowińcu i na Sikorniku nie można ominąć miejsc, które są związane z walką o polską niepodległość – Kopiec Piłsudzkiego oraz Kopiec Kościuszki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: